Büyükçekmece su kaçağı

27.02.2021
562

                         
Büyükçekmece su kaçağı

Tıkalı Hatların Sebep Olduğu Su Kaçağı

Tıkalı drenaj hatların sebep olduğu birçok durum söz konusudur. Bunların başında boruların aşırı dolmasıyla birlikte taşmasına hatta bazı durumlarda tıkanıklıkla beraber patlamaya da yol açtığını söyleyebiliriz. Şehir alt yapılarındaki en önemli sorunlarından biri yağmur suyu ile kanalizasyonun su kaçağı nedeniyle birleşmesidir. Büyükçekmece su kaçağı konusunda aldığı önlemlerle kanalizasyonun yağmur suyuna karışmasını önemli ölçüde engellemiştir. Yoğun yağmur altında suyu kontrol altında tutabilmek için tüm altyapının açık olması şehirleşmedeki kalitenin önemli göstergelerinden biri olarak sayabiliriz.

Sağnak yağmur altında sadece üstünüze yağan temiz yağmur damlalarıyla ıslanmak yerine yoldaki su birikintilerinden geçen araçların ıslatması, ya da kanalizasyon nedeni ile karışan pis suların geçtiğiniz yollarda üzerinizi kirletmesi istemediğimiz bir şeydir. Bazı şehirlerimiz maalesef bu konuda özensiz davranarak hafif yağmurlarda bile yolların su altında kalmasına seyirci gelmiş, insanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemiştir. Köprü altlarında biriken sular trafiğin tıkanmasına sebep olduğu gibi araçların sulardan etkilenmesini ileride bundan kaynaklı sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Kanalların açık olması ve planlamanın doğru bir şekilde yapılması bu gibi sorunların önüne geçmektedir.
                          

 

Evlerde Yaşanan Su Kaçağı

Evlerimiz dış cephelerinden başlayacak olursak ilk önce yağmur suyu tahliye kanallarından bahsedebiliriz. Dönemsel olarak buraların kontrol edilmesi gerekmektedir. Su kaçağı olan tahliye kanallarından sızan su ilk önce binanın dış cephesini etkiler ve çürümeye sebep olduğu gibi yavaş yavaş içeriye sızmaktadır. Büyükçekmece su kaçağı yaşanan bazı binalar incelendiğinde, özellikle çatılarda yaşanan su kaçakları sebebiyle üst katta bulunan evlerin tercih edilmediğini söyleyebiliriz. Bunun en büyük etkeni de durdurulamayan su kaçaklarıdır. Buradaki en büyük sorun doğru yapılmayan su izolasyonlardır. Su İzolasyonu, daha çok yağmur suyunun etkilerden korunmak için yapıldığı gibi iç cephede de kullanılmaktadır.

Kullanım alanlarının uzun ömürlü olması korozyona karşı korunması ve içinde bulunan ürün ya da eşyaların korunması amacıyla kullanılan yöntemdir. Su kaçağı oluştuğunda, beton içinde ya da fayans arasında yolunu bularak çok daha geniş alanlara yayılabilmektedir. Özellikle iç cephenin duvarlarında sonradan görünen ciddi tahribatlara sebep olabilir. Bunun sebeplerinden bazıları ise kurulum sırasında hasar görmüş tesisat, kalitesiz kullanılan borular ve en önemlisi profesyonel olmayan uygulama yöntemleri diyebiliriz. Genellikle fark edemediğimiz su sızıntıları, iç cephelerde nem ile kendini belli eder. Duvarın ıslanması ve damlalar oluşması su kaçağının belirtilerinden biridir. Gözle görülemeyen su kaçakları için cihazla su kaçağı arama işlemi yapılır.

                          

Su Kaçağı Sebepleri

Su insan hayatında oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Dolayısıyla yaşamın bulunduğu tüm alanlarda bulunan su tesisatı zaman zaman su kaçakları ile gündeme gelebilmektedir. Özellikle mutfaklarda oluşan su kaçaklarının meydana gelmesinde ki en büyük sebeplerden biri tıkalı olan lavabo giderinin kişiler tarafından yabancı cisimler ile birlikte zorlama yoluyla açılmayı çalışılmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda zarar gören gider borusu su kaçaklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Önlem alan kişiler tarafından belli zaman aralıklarında kontrolleri sağlanan su tesisatı kaçakların ve aynı zamanda oluşabilecek hasarların önlenebilmesini sağlamaktadır.

Büyükçekmece su kaçağı servisi ile günün her saati hizmer veren uzman ekipler sayesinde su kaçağı sorunu ihtiyaç duyulan her an kontrol altına alınabilmektedir. Deneyimli ekipler tarafından kullanılan cihazlar sayesinde tespit ve onarma işlemleri rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Kaçağın bulunduğu alanın bulunması için kullanılan akustik su kaçağı bulma cihazı ile uzman ekipler kısa bir süre içerisinde sorunun kaynağına ulaşabilmektedir. Sadece kaçağının olduğu bölge üzerinden işlem gerçekleştiren ekipler gerekli olan tamir veya parça değişimini gerçekleştirerek kırma işlemine gerek duyulmadan garantili bir şekilde kullanım sunmaktadır.

                          

Su Kaçağı Tespiti

Yaşam alanlarının temeli olan bina zeminleri zaman içerisinde yapılan hatalı tesisatlar veya zamanla eskiyen su boruları yüzünden oluşan su kaçakları nedeniyle tahrip olabilmektedir. Bu durum erken bir şekilde tespit edilerek müdahalede bulunulmazsa ciddi boyutlarda sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir. Genel olarak inşaat halindeyken döşenen su tesisatları ustaların dikkatsizliği nedeniyle veya kalitesiz işçiliğin sebep olduğu durumlardan ötürü sorunlar yaşanmaktadır. Tesisat aşamasında zarar gören veya darbe alan boruların kullanılması da su kaçaklarının oluşmasında en büyük etkenlerden biri olmaktadır. Ayrıca uzun süreli kullanım nedeniyle eskiyen su tesisatları zaman içerisinde çürümelerin oluşmasıyla su kaçaklarına neden olmaktadır.

Özellikle tesisat sırasında kullanılan demir borular zaman içerisinde paslanmaların yaşanmasıyla deformelere neden olduğundan su kaçakları kaçınılmaz olmaktadır. Büyükçekmece su kaçağı ile 7/24 saat hizmet veren uzman ekiplerin kullandıkları özel cihazlar sayesinde oluşan su kaçaklarının tespit aşaması kolaylıkla yapılmaktadır. Akustik dinleme cihazı kullanan uzmanlar tespit aşamasında kolaylık yaşamaktadır. Kullanılan özel görüntüleme sistemleri sayesinde tespit aşamasında su kaçağının bulunduğu alanın bulunabilmesi ile yapılacak işlemler belirlenmektedir. Kaçağın bulunduğu alana bağlı olan yapılacak işlemler genellikle tespit çalışması sonrası belirlenmektedir.

                          

Su Kaçağı Bulma Cihazları

Oluşan su kaçakları genelde 2 ye ayrılmaktadır. Bunlar temiz ve atık suyu olarak bulundukları alanlara verdikleri tahribatlarla belli olabilmektedir. Özellikle banyo veya tuvaletlerde yaşanan su kaçakları gider boruları üzerinden gerçekleşmektedir. Bu durum genelde klozet veya küvet içerisinde bulunan alanlardan kaynaklanabilmektedir. Özellikle tıkalı olan alanları açmak için kullanılan delici aletler ile gider içerisine müdahale eden kişiler tarafından borular üzerinde hasarlar oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca tesisat döşemesi sırasında belli bir açıya ve eğime sahip olan gider boruları yanlış takıldıkları takdirde zamanla boru içerisinde su birikmesine ve bu takdirde bağlantı noktalarından küçük sızıntılarının oluşmasına neden olmaktadır.

Deneyimsiz ustalar tarafından yapılan tadilat işlemleri sırasında yapılan eksik müdahale veya yanlış malzemelerin kullanılması sonucu da bağlantı noktalarında sorunların oluşmasına ve zamanla gider borusu içerisinde su kaçaklarına sebebiyet vermektedir. Büyükçekmece su kaçağı servisinde hizmet veren deneyimli ekipler tarafından kullanılan son teknoloji makineler ile yapılan tespit çalışmaları bu cihazlar sayesinde kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşmaktadır. Teşhis için kullanılan ses tespit cihazı ile normal şartlarda duyulması imkansız olan su kaçağı noktaları belirlenebilmektedir.

Ev TipiZaman Aralığı2022 Fiyatları
Daire30 dakika Ort.Bizi Arayın
Dubleks45 dakika Ort.Bizi Arayın
Tribleks1 saat Ort.Bizi Arayın
Villa1 saat Ort.Bizi Arayın
FabrikaAlana BağlıBizi Arayın
Dış MekanAlana BağlıBizi Arayın

                            

Şimdi Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.