Petek Altı Isınmama – Kalorifer Petekleri Neden Isınmaz?

29.01.2021
1.499


Türkiye’de tesisat alanında ilk olarak yenilikler ve çözümler getiren Rota Tesisat, kırmadan su kaçağı tespiti hizmetine 2007 yılında başlamıştır. Rota Tesisat, 18 adet servis aracı ve uzman ekibiyle İstanbul’un her ilçesine 30 dakika içerisinde servis göndermektedir. 

                         

Petek altı ısınmama problemlerinin birçok sebebi olabilir. Kalorifer petekleri kombinin dağıttığı sıcak su ile ısınmaktadır. Peteklerde zamanla kullanıma bağlı ısınmama sorunu meydana gelir. Bu durumda eğer düzenli petek temizliği yaptırmıyorsanız peteklerde su dolaşımı sağlanmıyor olabilir. Eğer petek altı ısınmama sorunu yaşıyorsanız ilk olarak petek vanasının açık olup olmadığını kontrol edin. Vana açık olduğu halde ısınmıyorsa petek bakımı zamanı gelmiş demektir. 

Su Kaçağı Tespiti İçin Sayfamıza Göz Atın

Tuvalet Tıkanıklığı Açma Her Evde Başınıza Gelebilir.

Kalorifer Peteklerinin Altlarının Isınmaması

Kalorifer peteklerinin de diğer birçok makineler gibi çalışma sistemi vardır. Dıştan gelmekte olan soğuk hava ile petekten gelen sıcak hava birleşir. Sonrasında evlerimizin içinde hava dolaşımı oluşmaktadır. Peteklerin ısınmasındaki %30 etken yansıma %70 etken hava dolaşımı olmaktadır. Petek ısınma sorunlarından ilk olanı yanlış tesisat uygulamasıdır. Aslında net olarak hangi tarafın ısınmadığı önemlidir. Isınma bulunmayan yönde teknik bir sorun yaşanabilir ya da bazen bu durum sıradan bir durum da olabilir.

Kombinizin sıcaklığını yükselttiğiniz zamanda bile petek altı ısınmama sorunu ile karşı karşıya kalan birçok hane sahibi bilinmektedir. İlk zamanlardan itibaren petek altı ısınmama sorunu yaşıyorsanız profesyonel bir kurumdan yardım almanız gerekmektedirPeki petek altı neden soğuk? Peteklerin altı ısınmıyor problemleri neden oluşur?

Petek altı ısınmamak gibi sorunu yaşanıyor fakat üstü çok iyi ısınıyor ise çalışma sistemiyle alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Petek altı ısınmama sorununu fark ettiğiniz anda İstanbul petek temizleme ekiplerimize temizleme yaptırmanızın zamanı gelmiş demektir. Önceden peteklerinize el değdiremez sıcaklıkta iken son zamanlarda eskisi gibi ısıtmıyorsa petek diplerinde çamur ve tortu gibi pislikler oluşmuş demektir.

Peteklerin Altı Isınmama

Peteklerin Altı Isınmama

                         

Petek Altı Isınmama Sebepleri 

Kış aylarında petek altı ısınmama şikâyeti ile karşılaşmak sık görülmektedir. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kombiyi çalıştırdığımız günlerde petek altlarının ısınmadığının diğer yerlerin ise sıcak olduğunu fark ederiz. Petek altı ısınmama sebepleri nasıldır ve petek ısınmama problemi nasıl çözülür? Bu problem daha çok kombiye uzak peteklerde görülüyorsa kombide basınç düşük ya da reglaj ayarı düzgün yapılmamış olabilir. Kombi arıza vermiş olabilir ve bu çok sık karşılaşılan bir durumdur. Kombi basıncının azalması sonucu arıza meydana gelir, kombi filtresi radyatörlerden gelen tortu ve pislikler gibi yabancı maddelerin kombiye zarar vermesini önler.

Kombi filtre tıkanmışsa su devir daim gerçekleştiremediğinden dolayı petek altı ısınmama sorunları yaşanır. Kombi pompasında problem oluşmuş da olabilir. Pompa kalorifer tesisatındaki suyun devir daim gerçekleştirmesine yardımcı olur. Kombi pompasında meydana gelen arıza yüzünden petek altı ısınmama sorunu gerçekleşebilir. Kalorifer tesisatından oluşan tıkanıklıktan dolayı petek altı ısınmama sorunu oluşuyor olabilir. Kombi eğer balkonda ise kombi altındaki borulara yapılmamış olan yalıtım sebebi ile donmuş olabilir. Isıtma tesisatında oluşan kaçak petek altı ısınmama sorununa neden olabilir. Böyle durumlarda termal kamera yardımı ile tesisat incelenmeli ve kaçak tespiti yapılmalıdır.

Isınmayan Petek Altlarına Çözümler

Evlerimizde ısınmak amaçlı kullandığımız kombi kazanı içerisinde yer alan sıcak su, odalardaki peteklerin içerisinde dolaşarak evlerimizi ısıtması gerekir. Eğer petekte ısınmama ya da petek altı ısınmaması gibi sorunlar oluşuyorsa sıkıntı var demektir. Petek altı ısınmıyor problemleri için yapılması gereken ilk işlem vanaların kontrol edilmesidir. Saat yönünün tam aksi yöne açılması gerekir, kapalı ise açılıp petek ısınır. Kombi basıncı yeteri kadar seviyenin altında ise arızaya neden olur. Göstergesine bakmayı ihmal etmeyiniz aksi takdirde fark edilmez. Kombideki vana sayesinde su eklemesi gerçekleştirilir.

Evdeki ya da ofisteki peteklerden bir tanesinde petek altı ısınmama sorunu var ise hava olabilir. Radyatörlerdeki fazla olan havanın alınması şarttır. Buna rağmen halen aynı sorun devam etmekte ise petek dibine çöken tortulaşmalar su devir daimini gerçekleştirmiyor demektir. Bundan dolayı radyatör temizliği işlemi gerekmektedir.  Büyük bir ihtimal olmasa da petek altı ısınmaması sebebi vanada olan conta tıkanıklığı da olabilir. Petek bağlantıları eğer yanlış bağlanmış ise petek altı ısınmama nedenlerinden biri olabilir. Bağlantıların değişmesi zorunluluktur. Bir sebep daha reglaj ayarıdır, petek altı ısınmama problemini çözecek olan durumlardan biride reglaj ayarı olacaktır.

Peteklerin Altı Isınmama

Peteklerin Altı Isınmama Çözümleri

                         

Petek Altı Isınmama Problemi İçin Petek Temizliği 

Petek altı ısınmama sebepleri çok yönlü olmakla birlikte bunların bir kısmı bizim çözebileceğimiz bir kısmı ise profesyonel teknik ekiplerin çözebileceği sorunlardır. Gerek petek temizliği gerek tıkanıklık açma, su kaçağı problemleri ve daha pek çok sebep petek altı ısınmama problemine yol açabilir. Banyolarda bulunan havlupan aracılığı ile özel ve modern makineler sayesinde peteklere kimyasal ilaç takviyesi yapılır. Petek temizleme kimyasal ilaçları ile petek diplerinde oluşan tortu, kireç ve borularda oluşan pislikleri temizler. Bu işlem çeşitli profesyonel şirketler tarafından gerçekleştirilir.

Tıkanmış olan radyatör diplerindeki pislikleri bizler temizleyebilir miyiz? Petek diplerinde oluşan çamurlanmayı kendi imkânlarımızla temizlememiz kesin sonuç vermez. Profesyonel bir ekipten yardım almalıyız. 1 yıl ara ile peteklerimizin temizliğini yaptırmalıyız ki petek altı ısınmama ve diğer problemleri yaşamayalım. Bu bağlamda düzenli petek temizletme işleminin faydaları; oluşabilecek sorunları önceden engellemiş olmak, ısıtma sistemini güçlü ve kaliteli bir şekilde çalışmasını sağlamak, peteklerdeki kireçlenme sonucu temiz su pompalarken çok enerji harcanır ve makine hırpalanmış olur; petek temizliği bunu engeller.

Petek Temizliğinde Bilinmesi Gerekenler

Petek temizliği gerçekleştiren evlerin çoğunda tıkanıklık sorunu ile karşılaşılır. Radyatörler giderek eski performansını kaybettiğinde (örneğin; petek altı ısınmama) uzman ekipleri arayarak peteklerin eski performansına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Temizlik işleminden sonra fark çok net belli olacaktır. Petek temizliği ile sularının değiştirilmesi birbiri ile karşılaştırılmamalı. İki işçilik arasında işlem farkları vardır. Bu işlem sayesinde sadece petek temizleme işlemi gerçekleşmez aynı zamanda boruların içleri de temizlenmiş olur.

Panel radyatörler kat kaloriferli ve merkezi sistemlerde yaygın olan çeşitlerdir. Panel radyatörlerde düzenekte sıcak su varken özellikle petek altı ısınmama problemi çok sık görülen sorunlardır. Petek altı ısınmama sorununun yaşandığı petekler genelde tesisatın sonuna takılanlara denk gelir. Peteğin alt kısmında da hava sıkışması olabilir ve içerisine su girişini engeller. Bu da başlı başına petek altı ısınmama sebebi olabilir. Vana kısmında bulunan bölgeden peteğin içinde oluşan havanın alınması gerekir. Bu işlemlerin tümü petek altı ısınmama sorununu ortadan kaldırmıyorsa petek temizliği şart demektir. Isınmayan peteklerin bazıları temizlik yapılarak düzelemeyebilir. Petek diplerindeki çamurları temizlemeden sorun tam olarak belirlenemez.

Petek Altı Isınmama

Petek Temizliği Hakkında

                         

Merkezi sistemde petekler neden ısınmıyor?

Merkezi sistemde petekler ısınmıyor veya merkezi sistem yeterli sıcaklı sağlamıyor ise, ısıtma sisteminde hava olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sistem içerisinde su ile beraber hava bulunuyorsa fazla hava petek içerisinde sıkışır sıcak su girişi engellenir. 

Kalorifer peteğinin yarısı neden ısınmaz?

Peteklerin ısınması için kombiden gelen sıcak suyun sorunsuz olarak petek içinde dolaşması gerekir. Petekler içerisinde dolaşan sıcak su sayesinde ortam ısınır. Bu dolaşımın sorunsuz olabilmesi için düzenli olarak radyatör temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. 

Peteklerin içindeki siyah su nedir?

Petekler zamanla kullanıma bağlı olarak içinde kir ve tortular birikmeye başlar. Bu kirler birikerek içerideki dolaşan suyun sihaylaşmasına neden olur. Siyah su radyatör içinden boşaltılmalı ve petek içi temiz su dolaşımı sağlanana kadar petek yıkama çalışması yapılmalıdır.

Kalorifer peteği ısınmıyorsa ne yapmalı?

Petek altı ısınmama veya petekler ısınma problemleri farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu sebepler;

▪ Kombi pompası yetersiz olabilir,

▪ Tesisat borularının ters bağlanması,

▪ Petek içerisinde hava olması,

▪Düzenli petek temizliğinin yapılmıyor olmasıdır.

Kombi filtresi tıkanırsa ne olur?

Kombi filtresi tıkanırsa petekler yeteri kadar ısınmaz. Doğalgaz sarfiyatının fazla olmasına rağmen ısınma verimi alamazsınız.

Kalorifer peteği nasıl ısınır?

Peteklerin ısınması ve ortama ısı sağlaması için kombi ve peteklerin sistematik olarak çalışması gerekir. Radyatörler metalden yapılmıştır ve metaller ısıyı en iyi şekilde yansıtır. Petek içerisinde düzenli su dolaşımı sayesinde kalorifer petekleri ısınır.

Reglaj ayarı nasıl yapılır?

Tüm peteklerin vanası kapatılır. Kombiye en yakın petekten başlayarak en sonuncu peteğe kadar petek alt vanaları sırasıyla yarım tur açın. Reglaj ayarı konusunda destek almak için Rota tesisat ekiplerimizden destek alabilirsiniz.  

Şimdi Puan Ver
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.