Kamera İle Su Kaçağı Bulma

29.01.2021
4.254

Türkiye’de tesisat alanında ilk olarak yenilikler ve çözümler getiren Rota Tesisat, kırmadan su kaçağı tespiti hizmetine 2007 yılında başlamıştır. Rota Tesisat, 18 adet servis aracı ve uzman ekibiyle İstanbul’un her ilçesine 30 dakika içerisinde servis göndermektedir.

                          

Kamera ile su kaçağı bulma işleminin oldukça kolay olduğu ve günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olduğu bilinmektedir. Dünyamızın bir parçası haline gelmiş olan bu teknolojinin birçok alanda kullanılmakta olduğu görülmektedir. Tesisat alanında da bu teknolojilerden yararlanılmakta olduğu görülmektedir.

Teknolojinin ilerlemesi ile eski zamanlarda büyük bir iş yükü olan birçok işlem kolay hale gelmiş ve rahat bir şekilde halledilme imkanı sağlanmıştır. Bu durumun her sektörde olduğu gibi tesisat sektörüne de katkısı olduğu görülmektedir. Sunmuş olduğu bir katkı da bahsedilmekte olan görüntülenme ve kaçak tespit aracıdır. Bu araç gereçler sayesinde birçok işlem en kısa zamanda ve kırık dökük olmadan halledilmektedir.

Su kaçağı

                          

Su Kaçaklarının Nedenleri

Kamera ile su kaçağı bulma işlemi ile kaçakların nedenleri ve nerelerde gerçekleşmiş oldukları tespit edilmektedir. Her ev için kaçınılmaz bir zorluk olarak görülmekte olan bu sorunun birçok nedeni bulunmaktadır. Bu sorunun üzerinden gelinip tamiri sağlanmaz ise farklı sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.

Kaçakların genellikle boruların kalite özelliklerinden dolayı gerçekleştiği görülmüştür. Kalitesiz boruların tercih edilmesi, zaman içerisinde bu borularda çatlakların oluşmasına ve daha sonrasında bu gibi kaçakların görülmesine neden olduğu saptanmıştır.

Bunun yanı sıra kullanılmış ola boruların paslanması veya yaşlanması durumunda da bu kaçakların görüldüğü bilinmektedir. Bunun engellenmesi konusunda da farklı seçeneklerin bulunduğu bilinmektedir.

                          

Su Kaçaklarının Önlenmesinde Kullanılan Yöntemler

Kamera ile su kaçağı bulma işlemi sonrasında bu kaçakların engellenmesi de oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Kaçakların engellenmesi için kullanılmakta olan birçok yöntem var olduğu bilinmektedir. Bu yöntemlerin büyük çoğunlukla yarar sağladığı ve bu sayede kaçak sorunlarının önüne geçildiği görülmektedir.

Su kaçaklarının önlenmesi için kullanılan yöntemlerden birisi tesisat işlemi yapılırken kullanılan boruların kalite özelliklerinin iyi seçilmiş olması gerekmektedir. Bu sayede uzun vadeli olarak kaçakların engellenmesi sağlanmış olacaktır.

Bunun yanı sıra da yaşlanmış olan boruların, demir boru kullanılmış ise paslanmış olanların değiştirilmesi veya düzenli olarak kontrol edilmesi de bu sorunların engellenmesi ve karşılaşmadan önce alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Su kaçağı neden kaynaklanır?

                          

Su Kaçağı Olduğunu Anlamanın Yolları

Kamera ile su kaçağı bulma işlemi bu kaçağın hangi yollarda olduğunu anlamak için yeterlidir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılmakta olan bu yöntem teknolojik aletlerin kullanımının artış göstermekte olduğunun bir kanıtıdır.

Kaçak tespitinin yapılması ve kaçağın varlığının tespit edilmesi için kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birisi gözle görülür belirtilerin olması bir diğeri ise tesisatçıların kullanmakta olduğu teknolojik aletlerdir.

Su kaçağı bulunan bölgelerde nemlenme, boyada dökülme gibi farklı belirtiler görülmektedir. Bunun yanı sıra duvar yapısında kabarmalar rutubetlerin de görülmekte olduğu bilinmektedir. Bu gibi belirtilerin bulunduğu bölgelerde su kaçaklarının olduğunun yüzeysel olarak tespiti saptanabilmektedir.

Bu gibi belirtilerin bulunduğu bölgelerde kaçak tespitinin yapılması için uzman kişilerden yardım almanın oldukça yararlı olacağı ve tespitin tam olarak doğru yapılması sağlanmış olacaktır.

7/24 Su Kaçağı Tespiti

                          

Parkelerin Altında Bulunan Su Kaçaklarının Tespiti

Kamera ile su kaçağı bulma yöntemlerinin kullanıldığı bir bölge ise parkelerin altlarında bulunmakta su borularının kaçaklarının tespitidir. Bu bölgelerde yer alan genellikle sıcak su borularında termal kameralar yardımı ile kaçak tespit çalışmaları yapılmaktadır.

Bu kameralar sıcak suyun hangi bölgede sızıntı gösterdiğinin kesin bir şekilde göstermektedir. Bu sayede boruların mevcut olduğu bölgelerin hepsinin sökmek yerine yalnızca kaçağın olduğu bölgenin sökülmesi sağlanmaktadır. Böylece hem kaçağa en kısa zaman diliminde ulaşılmış olur hem de tesisat işinin yürütmekte olan usta için zamandan tasarruf edilmiş olmaktadır.

                          

Kırmadan Su Kaçağı Bulmak

Kamera ile su kaçağı bulma, kırmadan kaçak tespiti için kullanılmakta olan bir yöntemdir. Bunun yanı sıra farklı yöntemler sayesinde de kaçakların tespitinin sağlandığı görülmektedir.

Su borularında meydana gelen kaçakların büyük çoğunluğunun tesisatın yapısında kullanılan ürünler dolayısıyla gerçekleşmiş olduğu bilinmektedir. Bu kaçakların tespitinin teknolojinin bu kadar yaygın olmadığı dönemlerde kırılarak her borunun ince ince araştırıldığı görülür. Günümüzde ise kullanılan teknolojik aletler sayesinde kırmadan ve herhangi bir yere zarar vermeden yapılmaktadır.

Bu yöntemin sık sık kullanılması ev sahiplerinin memnuniyetini kazanmaktadır. Aynı zamanda tesisatçıların da iş yükü azalttığı bilinmektedir.

Gözle görülür yerlerde meydana gelmiş olan kırıkların görülmesinde birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin şu şekilde olduğu bilinmektedir. Kamera ile su kaçağı bulma işlemine bu göstergelerin varlığı ile başlanmaktadır.

  • Duvarlarda boyaların kabarmış olması ve kaçağın olduğu bölgede duvarda dökülmelerin var olması
  • Banyo gibi bölgelerde fayans aralarından, beton altlarından ve seramik iç kısımlarından su sızıntılarının görülmesi
  • Duvarlarda ve tavan gibi yerlerde var olan küflenme, rutubet ve pis kokuların varlığı
  • Odanın tavan kısmında ıslaklık ve sarı lekelerin görülmesi
  • Su saatinin, bütün muslukların kapalı olmasına rağmen hala çalışır vaziyette görünüyor olması
  • Banyo veya mutfak gibi odalarda zeminin, duvarların ve tavan kısımlarının ıslanması

gibi durumlar herhangi bir bölgede kaçağın veya sızıntının olduğunu göstermektedir.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

                          

Kamera ile Yapılmakta Olan Su Kaçağı Tespiti

Kamera ile su kaçağı bulma kırmadan tespit için kullanılan en yaygın yöntemler arasında yer almaktadır. Banyolarda veya evin herhangi bir bölgesinde meydana gelmiş olan sızıntıların bu yöntem sayesinde bulunduğu yerlerde fayans, küvet gibi eşyaların kırılması büyük ölçüde engellenmiş olur. Böylece ev sahiplerine verilecek olan hasarın, masrafın en az seviyelere indirilmesi sağlanmış olacaktır.

Kameralı sistemlerin kullanımı ile kaçağın tespit edilmesi işlemi genellikle atık su boruları için kullanılmaktadır. Bu boruların boyutlarının temiz su borularına göre daha geniş olacağından ilerleme olanağı daha yüksektir. Bu nedenle bu yöntem atık su boruları için daha sık kullanılmaktadır.

Garantili Su Kaçağı Bulma

Ev TipiZaman Aralığı2022 Fiyatları
Daire30 dakika Ort.Bizi Arayın
Dubleks45 dakika Ort.Bizi Arayın
Tribleks1 saat Ort.Bizi Arayın
Villa1 saat Ort.Bizi Arayın
FabrikaAlana BağlıBizi Arayın
Dış MekanAlana BağlıBizi Arayın

                            

Şimdi Puan Ver
[Toplam: 12 Ortalama: 2.8]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.