Kombi Basıncı Neden Düşer?

29.01.2021
476


Türkiye’de tesisat alanında ilk olarak yenilikler ve çözümler getiren Rota Tesisat, kırmadan su kaçağı tespiti hizmetine 2007 yılında başlamıştır. Rota Tesisat, 18 adet servis aracı ve uzman ekibiyle İstanbul’un her ilçesine 30 dakika içerisinde servis göndermektedir. 

                         petek temizleme

                         

Kombi basıncı neden düşer konusunda en sık rastlanan sorunlardan biri tesisat sisteminde kaçak olduğudur. Fakat kombi basıncı belirli zaman aralıklarıyla düşerse bu normal kabul edilir. Sık sık basınç düşüyorsa bu bir arıza var demektir. Basınç sık sık düşüyorsa da tesisat sisteminde sızıntı ya da çatlak vardır ve kombi de gerekli işlemlerini yerine getiremeyebilir. Kombi basıncı neden düşer sorusunu en doğru şekilde usta olan bir kişi cevaplayabilir. Kombi barının düşmesinin başka nedenleri de olabilir. Kombiler hem sıcak su sağlamak açısından hem de kışın kaloriferleri ısıtmak açısından oldukça önemli cihazlardır.

Basıncın düşmesi kombinin çalışma performansını olumsuz yönde etkiler. Doğalgazın gelmesi ile kombi kullanımı çok sayıda alanda yaygınlık göstermiştir. Kombiler sıcak su ve kaloriferler için kullanılan aletlerdir. Bağlı olduğu tesisat sisteminde sızıntı olması ya da kalorifer sularında sorun yaşanması gibi nedenler karşılıklı olarak kombi ile etkileşimdedir. Özellikle tesisat sisteminde yaşanan sorunlar kombileri olumsuz yönde etkilemektedir. Yaşanan sıkıntılarda güvenilir ve uzman ekiplerden yardım almak daha doğru bir karar niteliğinde olacaktır.

Su kaçağı

                         

Kombi Suyu Neden Azalır?

Kombi basıncı neden düşer konusu kombinin içerisindeki su ile bağlantılıdır. Suyun 3-4 ayda bir azalması normaldir. Böyle durumlarda kombi basıncı neden düşer konusu normal bir durumdur. Azalan su sık sık yaşana bir problem değilse kombinin bar ayarını gerekli noktaya çekerek basıncı doğru oranda ayarlamış olursunuz. Sürekli bar ayarını yapmanıza rağmen su ısınmıyorsa ya da kaloriferlere ısı ulaşmıyorsa tesisat siteminde sızıntı gibi problemlerin habercisi olabilir. Alanında uzman olan güvenilir ve deneyimli ekiplerden hizmet almak uzun vadede daha doğru olacaktır. Deneyimli ekipler özel cihazlar ile tarama yaparak sorunun ne olduğunu kırmadan, tadilata ihtiyaç duymadan anlayabilir.

Sorunun net bir şekilde anlaşılması nasıl bir yöntem ile problemin giderilebileceği konusunda yol gösterici olmaktadır. Bu da sonuç garantili işlem avantajı sağlamaktadır. Kombiler zamanla daha az verimli çalışmaya başlayabilir. Bu gibi sorunlar yaşamamak adına düzenli olarak kombi bakımı yaptırmak uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca kombilerin montajlarının yapıldığı alanda son derece önemlidir. Doğru şekilde montaj ve tesisat sistemi ile bağlantısı sağlanmadığında çalışmasında aksamalar söz konusu olabilir.

Su kaçağı neden kaynaklanır?

                         

Kombilerde Su Kaçağı Tamiri

Kombi basıncı neden düşer diye araştırıldığında en büyük nedenin tesisat sistemleri ile alakalı olduğu anlaşılmaktadır. Isıtma sistemlerinde yaşanan kaçak ve tesisat sızıntılar gibi nedenlerle oluşabilmektedir. Yaşanan sorunlar kombi bar ayarlarını da etkiler ve kombi basıncı neden düşer hakkında en önemli uyarıcı olmaktadır. Yaşanan su kaçağı sorunlarında özel kameralı cihazlar ile hasar ve durum tespiti yapılır. Hasar tespiti yapıldıktan sonra durum ve ihtiyaca göre kimyasal ilaç kombiden tesisat sistemi içerisine aktarılır ve birkaç gün sonra kimyasal ürünler hasarlı noktaları tamamen onarmış olur.

Kullanılacak ilaç miktarı evin büyüklüğü, kalorifer sayısı gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Kimyasal ürünler ile çatlaklar ve deforme olmuş alanlar yeniden onarılmış olur ve kombi yeniden yüksek performans sunarak çalışmaya başlar. Kimyasal onarım çalışması yapıldıktan sonra birkaç gün kombi kapatılmadan çalıştırılmalıdır. Hem su hem de basınç oranı da gerekli oranlara ulaştığında kombiniz ilk günkü gibi tam randımanlı çalışır. Yaşanan sorunlarda özellikle uzman ekiplerden hizmet alınması hem kombiniz hem de tesisat siteminiz için daha doğru olacaktır.

                         

Kombi Basınç Ayarı

Kombi basıncı neden düşer hakkında merak edilen ve en sık araştırılan konulardan biri de kombi basınç barı tam olarak hangi aralıkta olmalıdır konusudur. Bar diye tabir edilen basınç oranı ortalama olarak 1,5-2 bar arasında olmalıdır. Yükselmesi ve düşmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda uzman kadrolarla hizmet veren ekiplerden destek almak daha doğru olacaktır. Uzman ve kurumsal olarak hizmet veren ekipler ile sonuçları şansa bırakmadan doğru bir biçimde hizmet almak mümkündür. Alanında deneyimli olan ekipler geliştirilmiş özel kameralı cihazlar ile hasar tespiti yaparlar ve nasıl bir tamirat yapılması gerektiğine karar verirler. Eğer kimyasal ürünler ile çözülebilecek bir işlemse kimyasal ilaçlar kombilerden tesisat ve petek sistemlerine iletilerek hasarlar onarılır. Kimyasallar eklendikten sonra en az 2-3 gün kombi sürekli olarak çalıştırılmalıdır. Bu süreçte kimyasal ürünler hasarlara tamamen etki eder ve hasarlar giderilmiş olur. Yapılan işlemler sonrasında kombiler eskisi gibi yüksek performanslı şekilde çalışır. Kombi basıncı neden düşer ve düştüğünde ne yapılmalıdır konusunda ilk olarak yapılacak işlem vanasından basınç ayarını düzeltmek olabilir.

petek temizleme

                         

Kombinin Basıncı Nasıl Yükseltilir

Kombi basıncı neden düşer, öncelikle bu konuda bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Kombi basıncı 3-4 ayda bir düşüyorsa bu normaldir ve havasını ya da fazla suyunu boşaltmasını sağlamak yeterli olabilmektedir. Fakat sürekli düşen ya da yükselen basınç bir arıza olduğunun habercisidir. Kombi basıncının ideal seviyesi 1,5-2 bar seviyelerinde ise normaldir. Fakat daha aşağıya sık sık düşüyorsa muhtemelen tesisat sisteminde bir sıkıntı yaşanıyor demektir. En ufak hasarlarda bile tesisat sisteminden tam randıman alamayan kombiler bar basınç seviyesi muhtemel arıza ile ilgili ön haberci olma niteliğindedir. Yaşanan bar seviyesi değişkenliklerinde mutlaka uzmanlardan yardım almakta fayda vardır. Ayrıca arıza durumu yaşanmasa da periyodik olarak kombi ve petek bakımlarının yapılması hem enerji tasarrufu hem de kombiden tam randıman alabilmek adına oldukça önemlidir. Düzenli olarak bakımı ve takipleri yapılan kombiler daha uzun ömürlü kullanım avantajı sağlamaktadır. Kombi basıncı neden düşer ve ne gibi sonuçlar doğurur konusunda ise, sıcak su ve kalorifer ısısı açısından beklenen performans alınamaz.

Şimdi Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.