Koku Tespiti

29.01.2021
529


Türkiye’de tesisat alanında ilk olarak yenilikler ve çözümler getiren Rota Tesisat, kırmadan su kaçağı tespiti hizmetine 2007 yılında başlamıştır. Rota Tesisat, 18 adet servis aracı ve uzman ekibiyle İstanbul’un her ilçesine 30 dakika içerisinde servis göndermektedir. 

                         
Evinizde, ofisinizde ya da her türlü yaşam alanında bir süredir burnunuza kötü kokular geliyor gibi hissediyor olabilirsiniz. Bu kokuların nereden geldiğini bir türlü bulamıyor ve bu konuda büyük bir sıkıntı yaşıyorsanız bunun sebebi mutlaka bulunduğunuz yaşam alanının tesisatlarında problem olmasıdır. Burada da koku tespiti işlemi devreye girmekte. Bu ortaya çıkan kokuların kötü yanı her gün biraz daha fazla duyulmaya başlamasıyla gün geçtikçe daha da çekilmez hale gelmesi ve insanları zor durumda bırakmasıdır. 

Teknolojinin ilerlemesi ile pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da kolay yöntemler bulunmuş ve koku tespiti için en kısa sürede gerekli işlemlerin başlatılması hızlandırılmıştır. Bu anlamda kameralı koku tespiti yapan sistemler geliştirilmiştir. Bu geliştirilen yöntemlerle sizlerin daha konforlu ve sorunsuz bir hayat sürmeniz amaçlanır ve üst düzey kalitede verilen hizmetlerle de sorunun kökünden ortadan kaldırılması sağlanır.
                         

Koku Tespiti İşlemi

Gelişen teknoloji ile çok daha kısa sürede ve kesin çözümler ortaya çıkarıldığını belirtmiştik. Bu anlamda koku tespiti için yapılan işlemlere bir göz atalım. Öncelikle yaşam alanınızda oluşan bu kokuyu tespit etmek için kanalizasyon sisteminin kontrolü sağlanır. Tesisat borularında bağlantı hataları olması gibi sebeplerden de kaynaklanan bu sorun için bağlantı hatalarını düzletip kötü kokular için kesin çözümler üretilir.

Aynı zamanda bir başka yöntem de kötü koku gelen ortam içerisinde duman teknolojisi uygulanarak koku tespiti yapmaktır. Kötü kokunun bulunabilmesi için deneyimli bir ustanın görüşü de oldukça önemlidir.

Bir diğer yöntem için de kameralı koku problemi görüntüleme cihazı söylenebilir. Kokunun sebebi gelişmiş cihazlar ile kameralı olarak görüntülenerek tespiti yapılır ve tesisat içinde belirlenen kokmaya sebep olan atıklar kamera yardımıyla tespit edilir.

                         
Kötü Koku Oluşmasının Sebepleri

Koku Tespiti işlemi yapılması gerekilen durumlarda bu sorunun sebepleri de araştırılmakta. Öncelikle bu kokuların altından yatan sebep gider borularında biriken artıklar olarak görülür. Bu gider borularına atılan artıkların çürümesi sonucu ise böyle bir koku meydana gelir. Söz konusu olan bu su borularına daha hassas davranılması gerekmektedir. Çünkü su borularında oluşacak bir tıkanma, meydana gelen bu sorun ile daha fazla haşır neşir olmanızı gerektirecek.

Tabii ki tek sebep bu değil, bunun haricinde bir başka sebep de tıkanma durumu olmasa dahi boruların iç kısmında biriken kalıntılardır. Bu kalıntılar da pis kokuya sebep olabilir. Bir diğer sebep olarak da lavabolardan gelen pis kokunun eskimiş sifon hortumu sebebiyle yayılmasıdır. Klozetten gelen pis kokuda ise sebep atık suyun gidere bağlantısı etrafında boşluklar meydana gelmesi olabilir. Banyolardan gelen pis kokunun bir diğer sebebi ise kanalizasyon gider borularında geri tepme veya emme olmasıdır.

Diğer sebepleri ise şöyle sıralayabiliriz: zemin kat dairlerinde boruların eğimsiz olması, kanalizasyon çukurlarının tamamen dolu olması, lavabo sifonlarının es şeklinde olmaması, Atık su borularında zamanla meydana gelen deformeler, Lavabo sifonunun içeriye fazla gönderilmesi, Boru içinde kalıp haline gelen maddelerin boruya yapışmasından dolayı boru çapının daralması.

Kullanıcı Hataları Nelerdir?

Koku tespiti yapılması gerekilen durumlara baktığımızda karşımıza kullanıcı hatası sebebiyle de bu sorunun yaşandığı durumlar çıkmakta. Örneğin bu konuda uzman kişiler banyo, tuvalet yer sifonlarının kesinlikle çıkartılmaması gerektiğini, iç taşını ve sifon kapağı takılı halde bırakılması gerektiğini söyler. Buna kullanıcı uymadığı takdirde kötü kokuya sebebiyet verilebilir. Bu anlamda sektörde yeni koku önleyici sifon modelleri yer almakta.

Bunun haricinde halk arasında kullanılan yanlış yöntemler de bu kötü kokulara sebebiyet verir. Örneğin gidere kaçan büyük nesneler için daha büyük bir nesne atılarak gideri tıkayan şeyi götüreceğini düşünebilirler. Ama bu gidere gönderilen büyük boyutlu nesnenin de sıkışmasına sebep olabilir. Bununla birlikte giderdeki sorunu bilmeden giderin bulunduğu kısımları kırarak tamir edebileceğini düşünen kullanıcılar da yanlış bir işlemde bu kokunun oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu günümüz teknolojisinde çok gereksiz ve daha da masraf oluşturacak bir işlemdir.

Bu açıdan bakıldığında kişiler böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarında kokunun tespitini yapmak ve en kolay ve masrafsız yöntemlerle bu işlemi tamamlamak için konusunda uzman bir tesisatçıdan yardımı almalıdır.

                         
Meydana Gelen Kanal Kokuları

Bazı durumlarda koku tespiti yapılırken bu kokunun sebebinin daha büyük bir sebebi olduğu görülebilir: Kanal kokuları. Rakımı yüksek olan yerler ve denize sıfır bölgelerde yer alan evlerde ara sıra ya da rüzgarlı havalarda rahatsız edici bir şekilde pis kanal kokusu gelebilmekte. Bu gibi problemler yaşanan binalarda ileri teknoloji cihazların da kullanımı sayesinde koku tespiti çalışması yapılmaktadır. Atık su tesisatındaki yapısal sorunlar kırmadan ve dökmeden tespit edilir, arızalar onarılır.

Rüzgarlı havalarda kanal kokusunun oluşmaması için bir takım önlemler de alınır. Bu önlemler ile kanal kokusunu yüzde seksene kadar azaltmak mümkündür. Bu açıdan bir hizmet almak istediğinizde mikro kamera, özel koku test cihazı gibi sistemlerin kullanılması oldukça önemlidir. Bu ileri teknoloji cihazlar ile kanal kokusu problemi için de tatmin olacak kadar rahatsızlık azaltılarak yaşam kalitesi yükseltilebilir.

Kanal Koku Tespiti Yaptırmanın Yararları

Kanal için yapılan koku tespiti çalışmaları hem sizin yaşam kalitenizi yükseltir hem de binanızın sorunsuz bir şekilde ayakta kalma süresi uzatır. Bu anlamda alınan bir desteğin oldukça önemli etkileri olacaktır. Bu anlamda yapılacak olan çalışmaların yani binalarda atık su tıkanıklık tespiti yapılmasının kullanıcılara yararı olarak şu üç madde sayılabilir:

 Gereksiz yere kırılmayan yerler sayesinde binanız yıpranmaz. Bu da binanızın ayakta kalma süresini arttırır ve güvenli yuvanızda daha da sağlıklı bir şekilde oturabilirsiniz.

 Rahatsız edici bilinmeyen kanal kokuları tespit edildiğinde, gerekmesi halinde işlem bilinçli şekilde çok küçük bir kısım tadilatla hızlı, pratik ve ekonomik şekilde onarımı yapılabilir. Bu da ilerde oluşacak olan sorunları önceden önlemek için oldukça etkili bir yöntemdir.

 Yukarıda da söylenildiği şekliyle ara sıra duyulan kötü kokunun sebebinin bir türlü anlaşılması durumunda olayın sebebinin rüzgarlı günlerde meydana gelmesi anlaşılır ve buna bağlı olarak işlem sağlanır. Bu da tüm binanın sakinleri için vakit kaybını önler.

Koku Tespiti Hizmeti Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Öncelikle koku tespiti için hizmet alacağınız kişi veya şirketin işlem ile alakalı olarak iş bitiminde sizlere bir yazılı rapor suması oldukça önemlidir. Sabit bir kurumsal telefonu olmayan şirketlere itibar etmeyin, görüşme sağlamadan bir işlem başlatmayın. İlkel yöntemlerle hizmet veren firmalardansa ileri teknoloji cihaz kullanan kurumsal firmaları tercih etmelisiniz.

Ayrıca bu konuda deneyimli ustalarla çalışan firmaları tercih etmek de oldukça önemli. Her ne kadar son teknoloji ürünler kullanılıyor olsa da o ürünlerin nasıl ve ne kadar etkili kullanacağını bilen bir usta ile daha da kesin sonuca ulaşan hizmet alınacağı aşikardır.

Şimdi Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.