Adalar Su Kaçağı Tespiti

29.01.2021
409

Su Kaçağı Nedir?

Genel olarak eski yapılarda sık sık meydana gelebilen su kaçaklarına zamanla eskiyen tesisat borularının sebep olduğu bilinmektedir. Kullanım süresi dolan tesisat boruları malzemenin cinsine bağlı olarak zamanla paslanmalara neden olabilmektedir. Ayrıca gizli bir şekilde oluşan su kaçakları zamanla yaşam alanlarının duvarlarında küflenmelere de yol açabilmektedir. Bu durum insan sağlığı açısından birçok hastalığa neden olabilicek bir durum haline gelebilmektedir. Yanlış yapılan tesisat işçiliği veya kalitesiz malzemelerin kullanıldığı durumlarda oluşan su kaçakları zamanla duvar içerisinde çürümelere neden olabileceğinden aynı şekilde elektrik tesisatı yönünden de olumsuz durumların açığa çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

Eski yapıların bulunduğu semtlerde özellikle Adalar su kaçağı tespiti için uzman ekiplerin güvencesi altında su kaçağı problemleri kolaylıkla çözülebilmektedir. Kişilerin fherhangi bir sorun ile karşılaşmadan önce gerekli kontrollerin ve tespitlerin yapılmasında büyük yarar bulunmaktadır. Böylelikle ileri ki zamanlarda oluşabilecek su kaçaklarının oluşma riski önlenmesi de sağlanabilmektedir. Uzman ekipler tarafından ölçülen su basıncı sonrası kameralı sistemler ile boru içerisinde bulunan su kaçağının bulunduğu nokta tespit edilerek, kırma işlemine gerek duyulmadan tadilat yapılmaktadır.

Su Kaçağı Nedenleri

Bir yapı inşatı sırasında en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de su tesisatı olmaktadır. Alanında uzman kişilerin yapması gereken su tesisatı, işi da bilmeyen ustalar tarafından yapıldığında birçok sorunla karşılaşılmaktadır. Kalitesiz işçilik ve ucuz malzeme kullanımı aynı zamanda hasarlı boruların tesisatta kullanılması ilerleyen zamanlarda su kaçağına neden olmaktadır. Yanlış veya eksik malzeme kullanımı ile yapılan tesisatta başlayan su kaçakları ileri zamanlarda büyük maddi kayıplara neden olabilmektedir.

Bunun yanı sıra tesisat esnasında demir tesisat borularının kullanılması zamanlara çürümelere yol açmaktadır. Ayrıca uzun süreli kullanıma bağlı olarak eskiyen su tesisatı da su kaçağı riskini yükseltmektedir. Eskiden su kaçağı sorunları yaşandığında sorunun bulunduğu noktayı bulmak epey zahmetli ve zor bir işlem gerektirmekteydi. Ustalar tarafından kırılan mutfak veya banyolar büyük maliyetlere neden olmaktaydı. Yeni binaların yapılması ile değişen su tesisatları ve aynı zamanda uzman ekipler tarafından kullanılan özel cihazlar sayesinde bu durum artık daha kolay bir hal almaktadır. Adalar su kaçağı tespiti için günün 24 saati hizmet veren uzman ekipler bulunmaktadır.

Su Kaçağı Tespiti

Ev veya iş yerlerinde kişiler tarafından farkedilen duvar yüzeyinde oluşan kabarmalar veya ıslaklık sonucu su kaçağı belirtileri gözlemlenmektedir. Uzman ekipler durumu gözlemleyerek öncelikle sorunun temiz su mu yoksa pis su giderinden mi kaynaklandığını tespit etmektedir. Yapılan inceleme sonucu kamera sistemi ile boru içerisinde yapılan araştırma sorunun bulunduğu noktayı tespit etmek için kullanılmaktadır.

Birçok sebebe dayalı olan su kaçağı problemi işçilik hatasından kaynaklandığı gibi aynı zamanda tesisat içerisinde gerçekleşen ani su basıncı ile boruların zarar görmesinden oluşabilmektedir. Gelişen teknoloji ile su kaçağı tespiti artık daha kolay bir hal almaktadır. Kullanılan son teknoloji cihazlar ile Adalar su kaçağı tespiti uzman ekipler tarafından başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Öncelikle kameralı bir cihaz yardımı ile su kaçağının yaşandığı alanın tespitinde bulunan uzman ekipler ardından tadilat işlemini gerçekleştirmektedir. Pratik ve hızlı bir biçimde sonuç odaklı çalışan uzman tesisat ekibi kullandıkları cihazlar yardımı ile kısa sürede sonuç alınmasını sağlamaktadır. Deneyimli ve uzman kişilerin kullanmış olduğu cihazlar sayesinde su kaçağı sorunu yaşayan kişiler en kısa zamanda gündelik hayatlarına geri dönebilmektedir.

Su Kaçağında Tespitinde Kullanılan Cihazlar

Su kaçağı sorunları hemen herkesin yaşadığı problemler arasında yer almaktadır. Özellikle banyo ve mutfak alanları sıklıkla kullanıldığından zamanla eskiyen veya hasar gören borularda kaçakların meydana gelmesi kaçınılmaz bir hal almaktadır. Ev veya iş alanlarında yapılan tadilatlarda zarar görebilen tesisat boruları su kaçağı sorunlarına neden olabilmektedir. Binaların alt yapısında bulunan su tesisatlarında yapılan işçilik hataları veya ucuz malzeme kullanımı su kaçağı sorunlarının en yaygın sebeplerinden olmaktadır.

Kişiler genellikle fazla gelen su faturaları ile ya da zamanla duvarlarda oluşan kabarmalar neticesinde bir sorun olduğunu anlayabilmektedir. Bunun haricinde bu durumun anlaşılması ancak alanında deneyimli uzman kişiler tarafından tespit edilebilmektedir. Normal şartlarda su kaçağını duymak imkânsızdır. Adalar su kaçağı tespiti için ilk etapta uzman kişiler manyetik dinleme cihazı sayesinde su kaçağının bulunduğu alanı araştırmaktadır. Daha sonra bilirkişi tarafından kullanılan özel kamera sistemleri öncelikle su kaçağına neden olan bölgenin tespitini garanti altına almak için kullanılmaktadır. Su kaçağı kombi ve petekler arasında bulunan tesisat içerisinde ise özel termal kamera yardımı ile kaçağın bulunduğu bölge saptanmaktadır.

Su Kaçağı Tamir Fiyatları

Su kaçağı tespiti daha önce yapılan işlemlere göre ilerleyen teknoloji ve tasarlanan cihazlar sayesinde daha kolay bir hal almıştır. Hemen her alanda yaşanabilen su kaçağı sorunları eğer önlem alnmaz ise daha büyük maddi kayıpların yaşanmasına neden olabilmektedir. Kişilerin banyo tavanından akan su damlaları ile zamanla içeride inşaat demirlerinin çürümesine varana kadar insan hayatını tehlikeye atacak boyutlara gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle alt yapıdan kaynaklı olan su kaçakları sadece hane içerisinde yaşayanları değil aynı zamanda bina sakinlerini de ilgilendirmektedir.

Özellikle bina zemininde bulunan su kaçağı problemleri zamanla önüne geçilemeyecek durumların yaşanmasına neden olabilmektedir. Adalar su kaçağı tespiti ile kişilerin alacakları önlemler olumsuz durumların ve maddi kayıpların yaşanmasına engel olacaktır. Uzman ekipler tarafından yapılan akustik dinleme ve kameralı cihazlar ile kaçağın bulunduğu alan tespit edilerek işe başlanmaktadır. Her su kaçağı farklı alanlarda ve boyutlarda meydana gelebilmektedir. Bu durumda yapılacak tadilat işlemleri değişen fiyatlarla belirlenmektedir. Kullanılan cihazın ve yapılacak olan işçiliğin fiyatları değişim göstermektedir.

Şimdi Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Ziyaretçi Yorumları (1)
 1. Murat Dümen dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen gün bizim tuvalete çok peçete atıldığından dolayı bir tıkanma yaşadık.
  Tıkanıklığı lavabo aç kimyasalıyla giderdik ancak benim takıntılı biri olarak kafama takılan bir soru oldu. Tuvalet tıkandığında taşmadı ama su taharet borusuna kadar yükseldi. Benim merak ettiğim oraya kadar yükselen suyun taharet borusunun içinden geriye gitme ihtimali olup olmadığıdır.( taharet musluğu kapalıydı)
  Taharet borusundan geriye giden suyun çeşme suyuna ulaşıp kirletme ihtimali var mıdır;?
  Bir de taharet musluğundan gelen su ile elimizi yıkadığımız musluğun suyu ile banyo yaptığımız yerin suyu aynı borulardan mı ya da ayrı borulardan mı gelmektedir? Eğer aynı ise taharet borusundan içeri giden bir suyun o suları da kirletme ihtimali var mıdır?
  Lütfen cevap verin bu konu kafama çok takılıyor