Fatih Su Kaçağı Tespiti

29.01.2021
624

Türkiye’de tesisat alanında ilk olarak yenilikler ve çözümler getiren Rota Tesisat, kırmadan su kaçağı tespiti hizmetine 2007 yılında başlamıştır. Rota Tesisat, 18 adet servis aracı ve uzman ekibiyle İstanbul’un her ilçesine 30 dakika içerisinde servis göndermektedir.

                          


Bir evde yalnız başına birçok probleme yol açabilen su kaçakları; tespiti konusunda da oldukça zorludur. İlkel yöntemlerle su kaçağını bulabilmek oldukça maliyetlidir. Su, binalarda oldukça uzun mesafeden yol alabilmekte ve belirtilerini su kaçağı olan bölgede çok daha uzaklarda gösterebilir. Firmamız kırmadan su kaçağı tespiti yapan sayılı firmalar arasındadır. Geliştirmiş olduğu teknikler ve profesyonel hizmetleri sayesinde daima kısa sürede su kaçağı tespiti garantisi sunmaktadır. Su kaçağı için gelmiş olduğu ancak su kaçağını bulamadığı hizmetlerde firmamız hiçbir ücret talep etmemektedir. Gelişmiş cihazlarla tüm hatlarınızda tarama işlemi yaparak su kaçağının olması durumunda kısa sürede tespitini gerçekleştirmektedir.

Su kaçağı

                          

Su Kaçağı Neden Olur

Sıvı bir madde olan su duvarın içerisinde bulduğu yarıklardan oluşan bir kaçak durumunda bulduğu bir çatlattıktan ya da boşlukta metrelerce uzağa gidebilir. Sizin evinizdeki hattan oluşan bir kaçak, bir iki kat altınızdaki komşuda belirebilir. Su borularını zemin altında ya da duvar içerisinde olması nedeniyle gözle görülmesi mümkün değildir. Bu nedenle gözle görmediğiniz bir hattaki kaçağı bulmak için kırmadan su kaçağı tespiti yapan firmalara başvurmanız gerekmektedir. Ya da hattı boydan boya kırarak boruyu çıkarmanız ve hem el ve hem gözle muayenesini yaparak kaçak bölgesinin tespitini sağlamalısınız. Su kaçağı tespiti kadar su kaçağının oluşum nedenleri de önemlidir. Su kaçağını oluşum nedenleri çoğunlukla insan kaynaklı olabilmektedir. Genellikle karşılaşılan su kaçağı sebepleri;

 • Kalitesiz malzemelerin tesisat imalatından kullanılması ve sonrasında şebekenin basınçlı suyla dayanamaması.
 • Tesisat borularının imalat aşamasında zarar verilmesi.
 • İmalat esnasında kaynak yerlerini yeteri kadar kaynatılmaması veya birbirine geçirilmemesi nedeni ile kaynak yerlerinde oluşabilecek kaçaklar.
 • Boruların eğilip bükülmesi nedeniyle yapılarında zayıflama ve basınç nedeniyle bu zayıf alanları zaman içerisinde çatlaması veya patlaması.
 • Dış alanlarda su boruların donması ve bu donmanın şiddetine göre su borusunda çatlakların oluşması. Gider hatlarında tıkanıklıklara kimyasal yöntemlerle müdahale edilmesi ile tesisatlarda kimyasalların tahribe yol açması.
 • Eski demir tesisatlarda korozyon nedeniyle delinmeler ve çatlamalar.
 • Demir su hatlarında kendir veya yapıştırıcının kullanılmadığı ek yerlerinden su sızıntıları.
 • Atık su hatlarında contaları gerektiği gibi kullanılmaması veya yeteri kadar eğiminin olmaması.

Su kaçaklarına bu nedenler haricini birçok neden daha eklenebilir. Su kaçağı tespiti yapan firmamız tarafından tecrübe edilen olaylar üzerinden kısa sürede su kaçağı tespiti yapılabilmesi mümkündür. Firmamız kırmadan su kaçağı tespiti yaparak sizleri büyük maliyetlerden kurtarmaktadır.

                          

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır

Su kaçağı tespiti yapabilmek için öncelikle hangi hatta su kaçağının olduğunu öğrenebilmek lazımdır. Kaçağın olduğu hattı belirlemede uygulanmakta olan bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemle temiz su hattı, pis su hattı, ısıtma hattı için farklıdır. Firmamız kırmadan su kaçağı tespiti yapabilmek için öncesinde hangi hatta su kaçağının olduğunu bulmaktadır. Bu kapsamda firmamız;

 • Temiz su hattının basıncını artırarak manometre yardımıyla hattın basıncını belli bir süre takip altına alır.
 • Sıcak su hattında ısıtma sisteminde kombinin barını gözetim altına alarak düşme yaşanıp yaşanmadığına bakılmaktadır. Tespiti için kombi gözetim altına alınarak sık sık çalışıp çalışmadığına bakılmaktadır.
 •  Pis su giderinde oluşan su kaçağı ise temiz su ve sıcak su hattında su kaçağını tespit edilememesi nedeniyle düşünülmektedir. Pis su hattında su kaçağı olduğu düşünüldüğünde hattın kullanımı sınırlandırılarak su kaçağını kesilip kesilmediği gözlem altında tutulur.

7/24 Su Kaçağı Tespiti

                          

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Firmamız su kaçağını hangi hatta olduğunu bulduktan sonra hatta robotik kullanmaktadır. Firmamız kırmadan su kaçağı tespiti yapabilmek için her hafta özel farklı cihaza ile tarama yapmaktadır. Bu kapsamda hatta özel tarama;

 • Akustik dinleme ile su kaçağı tespiti: En küçük sesleri dahi duyabilmemizi sağlayan akustik dinleme cihazı ile kırmadan su kaçağı tespiti yapılabilmektedir. Temiz su hatlarında su basıncı arttırılarak kaçak bölgesindeki kaçan borudan çıkış şiddetinin artırılması ve buna bağlı olarak sesini de arttırılması sağlanır. Akustik dinleme cihazı ile boru muayene edilerek kaçak bölgesindeki ses dolayısıyla kaçak tespiti yapılır. Böylece kaçağın olduğu bölge lokal olarak kırılıp tadilat işlemleri sınırlı bir alan içerisinde gerçekleştirilir.
 • Termal kamera ile su kaçağı tespiti: Termal kamera yardımı ile sıcak su hattındaki ya da ısıtma sistemindeki borularda oluşan kaçak sistemleri kolaylıkla tespit edilebilir. Kırmadan su kaçağı tespiti yapılabilmesi için geliştirilmiş olan termal kameralı su kaçağı tespit sistemi bunların içerisindeki sıcak suyun oradan çıkıp farklı alanlarda da ısı yaymasını tespit etmek üzere geliştirilmiştir. Bu sayede sıcak su hattı veya ısıtma sistemindeki kaçaklar kısa süre içerisinde tespit edilmektedir.
 • Görüntülü su kaçağı tespiti: Görüntülü su kaçağı tespiti pis su giderlerinde meydana gelen su kaçaklarının tespit edilebilmesi için kullanılmaktadır. Kamera yardımı ile pis su hatlarının iç tarafından tamamı ile görüntülenmesi ve tüm boru hattının taranması sağlanmaktadır. Bu sayede borudaki kaçaklara sebep veren durumlar kısa sürede ortaya çıkmaktadır.

                          

Fatih Kırmadan Su Kaçağı Hizmetleri

Fatih ilçesinde ve Fatih ilçesinin tüm semtlerinde kırmadan su kaçağı tespiti firmamız tarafından sunulan hizmetler arasındadır. Firmamız müşteri memnuniyeti odaklı çalışmakta olup kısa sürede su kaçağı tespiti gerçekleştirmektedir. Tespit edilememesi durumunda kesinlikle hiçbir ücret talep edilmemektedir. Firmamız Eyüp ilçesinin Cağaloğlu, Eminönü, Saraçhane ve bütün mahallelerindeki su kaçağı tespiti gereksinimlerine anında karşılık vermektedir.

Su Kaçağı

                          

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Fiyatları

Firmamız yaşam alanlarındaki su kaçaklarından bir an önce kurtulmanız için en gelişmiş cihazlar ile hizmet vermektedir. Kırmadan su kaçağı tespiti yapabilmek için edinmiş olduğu makineler oldukça büyük maliyetlerle elde edilmektedir. Bu nedenle çıkacağı tespitleri İstanbul genelinde sabit fiyat tarifesi ile uygulanmaktadır. İstanbul genelinde çok az firmanın sunuluş oldu kırmadan su kaçağı tespiti hizmetleri sizlere en uygun fiyatlarla sunulmaktadır.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Şimdi Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.