Eyüp Tıkanıklık Açma

29.01.2021
436

Türkiye’de tesisat alanında ilk olarak yenilikler ve çözümler getiren Rota Tesisat, kırmadan su kaçağı tespiti hizmetine 2007 yılında başlamıştır. Rota Tesisat, 18 adet servis aracı ve uzman ekibiyle İstanbul’un her ilçesine 30 dakika içerisinde servis göndermektedir.

                          


Ortak kullanım alanlarında, pis suların, atık suların ev dışına çıkarılarak kanalizasyon hattına ulaşmasını sağlayan hatlara pis su gideri denilmektedir. Çeşitli sebeplerden dolayı atık su hatlarında tıkanıklıklar meydana gelebilmektedir. Atık su hatlarındaki tıkanıklık açma işlemleri profesyonel ekipler tarafından tesisata zarar vermeden ve kısa süre içerisinde tespit edilebilmekte ve tıkanıklığa sebep olan malzeme türüne göre farklı metotlar kullanılarak tıkanıklık açma işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

Ev ya da iş yeri ortamlarında başta tuvaletler olmak üzere banyo süzgeçleri lavabo giderleri veya mutfak lavabosu giderleri tıkanıklığa rastlanan yerlerdir. Oluşan tıkanıklık özellikle toplu konutlarda ana hatlarda oluşmakta ise beraberinde bazı daireleri su basmasına neden olmaktadır.

                          

Tesisatlarda Tıkanıklık Neden Ve Nasıl Oluşur

Pis su giderlerinde kullanıma bağlı tıkanıklıklar meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda kullanımla alakalı olmayıp usta hatasına bağlı ya da malzemenin kalitesine bağlı zaman içerisinde tıkanıklıklar da meydana gelmektedir. Ancak kullanıcı hatası veya İmalat hatası olmayıp öngörülemeyen nedenlerden de tanıklık işlemleri ortaya çıkabilmektedir.

  • Kullanıma bağlı tıkanıklıklar: Atık su giderlerine suda erimeyecek hacimli malzemelerin atılması boru içerisinde birikmeye bağlı olarak tıkanıklıklara sebep vermektedir.
  • Tuvaletlere tuvalet kağıdı haricindeki temizleme malzemelerinin, kağıt havlu ıslak mendil bez, iç çamaşırı gibi malzemelerin atılması ile tıkanıklık oluşmaktadır. Özellikle lavabo süzgeç gibi dar hatlarda saç ve kıllar nedeniyle tıkanıklık oluşabilmektedir. Yine mutfakta banyoda ve tuvalette bulunan lavabolarda sabun artıkları naftalin artıkları gibi katı atıkların lavaboya atılması neticesinde İlerleyen dönemlerde tıkanıklıklar oluşmaktadır.
  • İmalat kaynaklı tıkanıklıklar: imalatı yapılan su giderleri kuralına uygun olarak döşenmediğinde tıkanıklıklara sebep verebilir. Gider hattına yeteri kadar eğim verilmemesi nedeniyle zaman içerisinde tıkanıklıklar oluşabilir. Gider hatlarına temas eden yapı alanlarında sağlam malzemelerin kullanılmaması nedeniyle zaman içerisinde göçüklerin oluşması ve tıkanıklıklara sebebiyet vermesi muhtemeldir. Yine hasarlı büzülmüş veya eğilmiş malzemelerin kullanımı da zaman içerisinde tıkanıklıklara sebep vermektedir. Pimaş hatlarında iç kısımlara sarkmış olan pimaş contaları pimaş içerisinde katı halde akan malzemelerin zamanla birikmesine ve tıkanmasına sebep olmaktadır. Tıkanıklığı oluşturan nedenlere göre farklı tıkanıklık açma yöntemleri kullanılmalıdır.

Tıkanıklık Problemlerinde Firma Seçimi

                          

Tıkanıklık Durumunda Alınması gereken Önlemler

Gider hatlarında karşılaşılan tıkanıklık olaylarında tıkanıklığın oluştuğu nokta oldukça önemlidir. Tanıklık oluşan hattın bağımsız bir daire tarafından da kullanılıyor olması bir alt daireyi su basmasına neden olabilir. Hatta içerisinde ana hatta oluşacak bir tıkanıklık sebebiyle mutfak veya farklı bir lavabonun kullanılması süzgeçler den başlamak üzere evin çeşitli bölümlerinde su basmalarına sebep olabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı tıkanıklık açma işlemi öncesinde hem hatta zarar verilmemesi için hem de yaşam alanlarınızın atık su ile basılmaması için kullanımı engellemek gerekmektedir. Tıkanıklığın olduğu anlaşıldığında hattın bağlı olduğu tüm daireleri bilgi verilerek hattın açılmasına kadar hiçbir şekilde kullanılmaması istenmelidir. Süzgeç ve diğer gider bölgelerdeki giderlerin ağızları mümkünse tıkanarak geri tepme yaşanmaması için önlem alınmalıdır. Kısa süreci içerisinde tıkanıklığın tespitinin yapılabilmesi ve tıkanıklığın açılması için profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir.

                          

Kırmadan Tıkanıklık Tespiti

Gider hatlarında oluşan tıkanıklıklara müdahale yöntemlerini seçilebilmesi için tıkanıklığa sebep olan durumun tespit edilmesi gerekmektedir. Gider hatlarının duvar içerisinde veya zeminde olması nedeniyle gözle görülmediği düşünüldüğünde içerisindeki tıkanıklığı tespit edilmesi oldukça zordur. Geçmişte tıkanıklıklara müdahale yöntemleri ve tıkanıklığın bulunması işlemleri intihar yöntemlerle yapılarak%100 temizleme işlemleri gerçekleştirilememekteydi. Günümüzde robotik cihazlar sayesinde pimaş boru içleri görüntülenebilmektedir. Boru işlerinde tıkanıklığa sebep olan durumlar kolaylıkla tespit edilerek en uygun yöntemler seçilerek tıkanıklık açma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede kırma işlemi yapmadan tıkanıklık tespiti yapılabilmekte ve aynı şekilde kırmadan tıkanıklık açma işlemleri yapılarak zahmetsizce bu olumsuz durumdan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Pimaş hatlarındaki tıkanıklıklar elastik bir hortum ucundaki mikro kamera sayesinde görüntülenmektedir. Pimaş hattı tamamıyla taranarak içerideki tüm problemler gözle görülebilmektedir. Hem tıkanıklığın tespiti hem de su kaçağı tespiti yöntemlerinde görüntüleme işleminin yorumlanması doğru işlemler seçilebilmesi için önemlidir. Bu nedenle hat içerisinde görüntü alma işlemi yapılırken muhakkak suretle tecrübeli ve alanında uzman kişilerden hizmet almak gerekmektedir.

                          

Kimyasal Kullanarak Gider Tıkanıklıklarına Müdahale

Giderlerde tıkanıklığa sebep olan malzemeler kimyasallar kullanılarak elde eritilmekte ve bu sayede tıkanıklığın açılması sağlanabilmektedir. Ancak bu işlemlerde %100 temizleme ve tıkanıklık açma garantisi bulunmamaktadır. Kimyasalın asitlik düzeyine bağlı olarak hem insan sağlığına zarar vermesi hem de pimaş boruların içyapısına zarar vermesi muhtemeldir. Kullanılan kimyasallar pimaş boruları zayıflatmakta, zaman içerisinde su kaçaklarına sebep olacak çatlaklara kırıklara ve delinmelere sebep olmaktadır. Aynı zamanda tıkanıklığın ve malzemelerin bulunduğu alanda yarım yamalak çözerek ileriki dönemlerde tekrardan kolaylıkla tıkanmasına sebep olmaktadır. Firmamız pimaş hatlarda tıkanıklık açma işlemlerinde hiçbir şekilde ilkel yöntemlere başvurmaktadır. Bu ilkel yöntemler arasında kimyasal kullanımı da mevcuttur. Yapılan tüm pimaş tıkanıklık açma işlemlerinde müşteri menfaatleri göz önünde bulundurulmaktadır.

                          

Bina Ana Hat Donanımlarına Müdahale

Bir dairenin gider hattındaki tıkanıklık yalnızca daireyi etkilerken Bir binanın ana gider hattındaki tıkanıklık tüm binayı etkileyebilir. Özellikle alt katlarda oturan kişilerin üst katlarda kullanıma devam edilmesi nedeniyle evlerinde su basma olaylarının yaşanması muhtemeldir. Bu gibi durumlarda kısa sürede tanıklık açma işlemlerinin kısa sürede gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Firmamız fosseptik çukurlarına uzman personeller tarafından giriş yaparak hattı tıkayan tüm yabancı cisimler kamera ile tespit edilir. Tespit edilen bütün yabancı cisimler hat dışına çıkarılmaktadır.

Firmamız hem daire tesisatlarında hem de bina ana hat tesisatlarında tıkanıklığı tespit ederek kısa sürede tıkanıklık açma işlemini gerçekleştirmektedir. Bu işlemlerin haricinde yeni tıkanıklıkların oluşmasını önlemek ve binada kokuya sebep olan durumların ortadan kaldırılmasına yarayacak Pimaş yıkama ve temizleme işlemleri de yapmaktadır. Tıkanıklık açma işlemlerinde çökmelere bağlı tıkanıklıklar kısmi kırma işlemleri yapılarak en az maliyetlerle gerçekleştirilmektedir. Sunmuş olduğumuz bütün tesisat hizmetlerini Eyüp ilçesinin bütün semtlerine ulaştırmaktayız. Kırmadan dökmeden profesyonel tıkanıklık açma işlemlerini Alibeyköy, Çırçır, Göktürk, Merkez köyler, Rami, Yeşilpınar semtlerinde de aynı kalitede ve sabit fiyat garantisi ile sürdürmekteyiz.

Şimdi Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.