Çatalca Su Kaçağı Tespiti

29.01.2021
340

Su Kaçağı Tespiti

İnsan hayatının en önemli yaşam kaynağı su olmaktadır. Sadece içmek için değil aynı zamanda temizlik ve yaşam içerisindeki değeri oldukça fazla bulunmaktadır. Evler, iş yerleri, fabrikalar ve bunlar gibi birçok yerde kullanımı sağlanmaktadır. Suyun kullanım alanlarına ulaşması için öncelik olarak su tesisatından geçmesi gerekmektedir. Genel olarak profesyoneller tarafından yapılan su tesisatı için özenli bir işçilik yapılması şarttır. Borular aracılığıyla yapılan tesisat bina içerisinde dairelere suyun dağıtılması için döşenmektedir. Evlere suyun dağılması için kullanılan en az kıvrımlı borular kullanılmaktadır. Bunun sebebi suyun evlere kullanışlı bir şekilde dağılmasını sağlamaktır. Son işlem olarak ise boruların suyu iletebilmesi için musluklar takılmaktadır. Yapılan tesisatın belli bir proje üzerinden belirlenmesi üzerine gerekli alet ve malzemelerle yapılan bu işlem doğru bir şekilde yapılmaz ise ilerleyen zamanlarda sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle su kaçağı konusunda uzman tesisatçılara başvurmaları gerekmektedir. Çatalca bölgesi için tesisat sorunu yaşayan kişiler tarafından temin edilen tesisatçı sorunları ve teknik ekipleri bulmak konusunda problem yaşanmaktadır. Çatalca su kaçağı tespiti konusunda uzman kişilerle bu bölgede de faaliyetlerini sürdürebilmektedirler.

Su kaçağı

 

Su Tesisatında Yapılan Yanlışlar

Tesisatçı tarafından yanlış bir şekilde düzenlenen su tesisatı çok kısa bir sürede sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun haricinde gelen su gibi bir de giden suyun ayrı bir tesisatı bulunmakta ve bununla da ilgili birçok sorun yaşanabilmektedir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan su tesisatı ayrıca boruların birbirine yanlış bir şekilde ve kalitesiz ürünlerle bağlanmasından hatta unutulan eksik parçalardan kaynaklanmaktadır. Zamanla kullanılan tesisat bulunduğu alanda küflenmelere, su kaçaklarına veya gözle görülmeyecek bir şekilde arızalara neden olabilmektedir. Genelde su kaçaklarının büyük sorunlar yarattığı ve kişilerin kırarak sorunun kaynağını aradığı bilinmektedir. Fakat bu durum ev veya iş yerleri sahiplerinin hoşlanmadığı bir hal almaktadır. Su tesisatı haricinde kişiler ayrıca tadilat masrafları ile de uğraşmak zorunda kalmaktadırlar. Gelişen teknolojik aletler yardımı ile tespitler yapılabilmektedir. Çatalca bölgesi çoğunlukla bahçeli ve müstakil evlerden oluşuyor olması sebebiyle çatalca su kaçağı tespiti yaparak kırmadan da sonuç alabilmek mümkün olmaktadır. Sadece su kaçağının bulunduğu bölgeye müdahale ile tesisatın bulunduğu duvar ya da fayansa en az zararı vererek tüm işlemler halledilmektedir.

 

Su Kaçağı Tespiti Önemi

Çatalca bölgesi için, zamanla tesisatla ilgili olarak gelen veya giden su borularında sorunlar yaşanabilmektedir. Bu gibi sorunlar genellikle tesissat yapımında kullanılan işçilik veya malzeme kalitesi ile doğru orantılı olmaktadır. Bunun haricinde bölgede tesisatçılar tarafından yapılan boru döşemelerinde zarar gören sorunlu malzeme kullanımları da sorun yaratmaktadır. Çatalca su kaçağı tespiti konusunda uzman profesyonel makineler eşliğinde yapılmaktadır. Çatalca bölgesi tesisatın kullanılabilir ve uzun ömürlü olması için kaliteli borular ve buna ek malzemelerin doğru düzenlenmesi gerekmektedir. Maddi açıdan kişilerin daha büyük zarar görmemesi ve su tesisatı ile ilgili sorunların önüne geçilebilmesi için alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Özel cihazlar yardımı ile süresi dolan tesisat malzemeleri tespit edilip gerekli parçaların değiştirilmesi ile tekrardan güvenli bir şekilde kullanılabilir. Çatalca bölgesindeki evlerin içerisinde bulunan ve genelde döşeme altına yapılan demir su boruları kullanım süresi, çürüme gibi bir sorun olmadığı takdirde 30 yıl dayanabilmektedir. Bu durumda bütün tesisatın değişmesi gerekmektedir. Yüksek binalarda suyun üst katlara ulaşımı için ek sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

7/24 Su Kaçağı Tespiti

 

Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir

Kişiler genellikle fazla gelen su faturasından tesisatta bir sorun olduğunu düşünebilmektedir. Bunun haricinde duvarlarda yada zeminde herhangi bir kabarma sonucu su kaçağı göstergesi olabilmektedir. Genelde kişinin tavanında oluşan sorunlar atık sularla ilgili olmaktadır. Bilhassa Çatalca bölgesi ve yakın çevre ilçeler için hazırda bekleyen ekipler çatalca su kaçağı tespiti için uzman kişiler yardımıyla sorun çözülebilmektedir. Uzman tesisatçı tarafından su basıncı öncelikle monometre tarafından ölçülmektedir. Muslukların kapalı olması durumunda düşmeyen basınç ile su kaçağı olduğunun tespiti yapılır. Akustik dinleme cihazı ile su kaçağının bulunduğu bölge dinlemeye alınır. Normal şartlarda duyulması mümkün olmayan su kaçağı sesi akustik dinleme cihazı sayesinde duyulabilmektedir. Dinleme yolu ile bulunan sorun herhangi bir kırma işlemi yapılmadan tespit edilmektedir. Dinleme cihazının etkili olmadığı durumlarda ise bu iş için kullanılan özel kameralar kullanılmaktadır. Özellikle tıkanmış olan atık su borularının tespiti için kullanılan kameralar pis olan ortamı net şekilde gösterebilmektedir. Kameranın uzman bir tesisatçı tarafından kullanılması tespit ve tamirat aşamasında önem taşımaktadır. Bu sayede tesisatçı tarafından yapılan doğru tespit ile sorun ortadan kalkmaktadır. Başarısızlıkla sonuçlanan tesisatın yarattığı su kaçağı, işinde uzman profesyonel tesisatçılar tarafından yapıldığında uzun süreli kullanım sağlanmaktadır.

 

Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Yöntemler

Evler ve iş yerlerinde sürekli ihtiyaç duyulan su kullanımı zamanla gelişen tesisat sorunlarını da yanında getirebilmektedir. Genel olarak su kaçağı birçok sebepten kaynaklanabilmektedir. Bunlardan ilki tesisat ustası tarafından yapılan yanlış veya eksik uygulamalar. Kullanılan malzemelerin kalitesiz oluşu ve ayrıca tesisat esnasında hasar gören malzemeler olmaktadır. Çatalca bölgesindeki evlerin tesisat ustası tarafından yapılan yanlış bağlantı veya eksik kullanılan malzemeler zamanla su kaçağı sorunlarına yol açmaktadır. Bunun haricinde bölgedeki evlerin içerisinde yapılan herhangi bir tadilat esnasında hasar görebilen su boruları zamanla problem yaratabilmektedir. Uzun süreli kullanım sonucunda boruların bağlantı noktalarında bulunan contaların eskimesi gibi durumlarda da su kaçağı riski oluşmaktadır. Özellikle iç tesisatta yaşanan bu gibi sıkıntılar eskiden sorunlu bölgenin kırılmasıyla tespit edilirdi. Ancak gelişen teknolojik aletler sayesinde bu durum artık daha kolay bir hal almıştır. Özel olarak üretilen makineler yardımıyla çatalca su kaçağı tespiti uzman ekipler tarafından yapılmaktadır. Genel olarak atık su borularında oluşan sorunların tespitinde kullanılan kamera sistemi ayrı bir uzman ekip yardımcısının bilgisayar üzerinden takibiyle belirlenmekte ve buna göre çalışma yapılmaktadır. Ayrıca kalorifer peteklerine giden su borularında bulunan kaçağın tespitinde ise termal kameralar kullanılmaktadır.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

 

Şimdi Puan Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 1]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.